Тоҷикӣ | Русский | English        | Site map
twitter facebook rss

Ministers of Foreign Affairs


AKHMEDOV Ali Alievich - National Commissioner for Foreign Affairs of the Tajik SSR (29.07.1944 - 06.1946)

Ali Alievich Akhmedov was born on January 16, 1991 in Khujand city, in shoemaker’s family. He finished the two-year local Russian school, then technical secondary school in Samarqand city. In 1935, he graduated from Tashkent Institute of agriculture irrigation and mechanization.

Labour activity:

1930-1935 – student of Tashkent Institute of agriculture irrigation and mechanization.

1935-1940 – worked in different positions in the sphere of water economy of Leninabad region, including head of region’s water industry, then head of Tajik area in construction of Big Fergana channel;

1940-1944 – National commissioner of the Tajik SSR water industry;

July 29, 1944 - June 1946 – National commissioner for foreign affairs of the Tajik SSR.

Further, he worked in the positions of Deputy Minister of republic’s water industry, taught in Tashkent institute of agriculture irrigation and mechanization and head of Tajikistan water resources Institute.

At the beginning of 60th – advisor on irrigation matters in Afghanistan. After return from Afghanistan, he worked in the position of the head of international relations department «Sredazsovnarkhoz» in Tashkent city.

Until retirement, he worked as the deputy head of «Tajikirsovkhozstroy» society.

He spoke good English and Arabic.

Diplomatic rank - Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary;

was awarded with the title of «Honored irrigator of the Tajik SSR».

He is the author of over 60 scientific works dedicated to irrigation and water industry matters.

He died on February 11, 1971.

 

RASULOV Jabbor Rasulovich - Chairperson of the Tajik SSR’s Council of Ministers, at the same time, Minister of Foreign Affairs of the Tajik SSR (22.07.1946 – 03.1955)

Jabbor Rasulovich Rasulov was born on July 10, 1913 in Khujand city in worker’s family. He graduated from Central Asian cotton-growing institute (1934). CPSU member as of 1939.

Labour activity:

1934-1938 – agronomist of agricultural station;

1938-1941 – head of management, deputy National commissioner of the Tajik SSR husbandry;

1941-1945 – authorized representative of National Commissariat of the USSR husbandry in Tajikistan;

1945-1946 – National commissioner of the Tajik SSR husbandry;

1946 – Minister of technical crops of the Tajik SSR;

1946-1955 – Chairman of the Tajik SSR’s Council of Ministers, at the same time, Minister of Foreign Affairs of the Tajik SSR;

1955-1958 – 1st Deputy Minister of agriculture of the USSR;

1958-1960 – Secretary of the Central Committee of the Communist Party of Tajikistan;

1960-1961 – Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the USSR in the Republic of Togo;

1961-1982 – Deputy Chairman of Communist Party’s Central Committee of Tajikistan.

Hero of Socialist Labour (1981). Member of Central Audit Commission of the CPSU (1952-1956), member of CC CPSU (1961-1982), Deputy Supreme Council of USSR (2-10 convocations), Deputy of the Tajik SSR’s Supreme Council (2-10 convocations). He was awarded with nine Lenin orders, October Revolution order, order of Labour Red Banner, order of Patriotic war 2nd degree, 2 other orders and medals.

He died on April 4, 1982 in Dushanbe. He was buried in Ayni Park in Dushanbe.

One district in Sughd region, a farm in Khuroson district, a secondary school in Khujand city are named after him. His memorial board is attached to the building of the republic’s Government.

 

 

ULJABOEV Tursun Uljaboevich - Chairperson of the Tajik SSR’s Council of Ministers, at the same time Minister of Foreign Affairs of the Tajik SSR (29.03.1955-25.05.1956)

Tursun (Tursunboy) Uljaboevich Uljaboev was born on May 1, 1916 in Kuruk village, the present Avin Jamoat of Khujand district of Sughd region in the farmer family. He graduated from pedagogical vocational school (1935), Higher Party School at the CC ACP(b) in Moscow (1950). From 1932, he was komsomol member, and from 1938, he was a member of the CPSU.

Labour activity:

1935 – Teacher of primary school in Nov district;

From 1937 – Superintendent of pioneers department in Nov district komsomol committee;

1943-1947 – Deputy Chairman of the Central Committee of Tajikistan’s Lenin Young Communist League;

After graduating the Higher Party school of CC of te CPSU, starting from September 1950 until March 1954 he worked as the Deputy Chairman of Stalinabad, Kulob, and Leninabad regional committees of Tajikistan CP.

1954-1955 – Secretary of CC of Tajikistan Communist party;

29.03.1955-25.05.1956 – Chairman of the Tajik SSR Council of Ministers, at the same time, Minister of Foreign Affairs of the TSSR;

May 1956 – April 1961 – Deputy Chairman of CC of Tajikistan Communist Party.

In April 1961 in CC CPSU Plenary session, along with the republic's Chairman of Council of Ministers N. Dodkhudoev was returned guilty in systematic falsification of reporting documents referring that «they reported about over-fulfilling plans of cotton sales to government, in fact, these plans were not really implemented».

On April 12, 1961, he was released from all positions and excluded from the CPSU. Then he was rehabilitated.

After releasing from the position of republic’s first leader, he worked in the following positions:

1961-1964 – director of backward «Metin-tughay» state farm (currently, farm named after Turdiev in Mir Sayeed Alii Hamadoni district of Kahlon region);

1964-1973 – director of pedigree state farm «Garm» of Komsomolobod district (present Nurobod);

From March 1973 – deputy director, from December 1976 to 1986 – director of state farm «XXII Party Congress» in Kuybishev district (present Abdurahmoni Jomi district).

Awarded with Lenin order, three orders of Labour Red Banner, two orders of Honor Pin, 5 medals and 4 Honored letter of recommendation by the Presidium of the USSR Supreme Council.

Deputy of the USSR Supreme Council (3 convocations), deputy of the Tajik SSR Supreme Council, member of CC LYCL and CC Communist Party of Tajikistan, member of the CPSU Audit Commission.

He was a member of the USSR union of journalists. He died on May 31, 1988.

During independence, the Government of the Republic of Tajikistan highly valued works of T. Uljaboev in republic’s economic development. Based on the Decree of the President of the Republic of Tajikistan Emomali Rahmon(№ 118 as of 09.09.1997), the Norak HPS was named after Tursun Uljaboev.

 

 

DODKHUDOEV Nazarsho - Chairman of the Tajik SSR’s Council of Ministers, at the same time Minister of Foreign Affairs of the Tajik SSR (25.05.1956-12.04.1961)

Nazarsho Dodkhudoev was born on December 20, 1915 in Derzud village of Rushon district of GBAO in a farmer family. He graduated from the secondary school in Khorog city (1932), Khorog pedagogical vocational school (1934), Higher school of Youth Communist Movement at the Comintern (1937).

1941 – employee of the Tajik SSR’s People’s Commissariat of Internal Affairs (NKVD);

1941-1942 – assistant to authorized secret-political department of the Tajik SSR’s NKVD;

1942-1943 – operations commissioner of the Tajik SSR’s NKVD;

1943-1945 – head of Varzob District department of internal affairs of NKVD;

1945-1947 – deputy head of internal affairs administration of Badakhshan Mountainous Autonomous Region;

1947-1948 – head of GBAO internal affairs administration;

1948-1950 – Chairman of GBAO executive committee;

1951-1952 – listener of the State Governance Courses at the USSR Academy of Sciences;

29.07.1950-24.05.1956 – Chairman of the Tajik SSR’s Presidium of Supreme Council, at the same time in 1950-58 – Deputy Chairman of the USSR Presidium of Supreme Council;

May 25, 1956-April 12, 1961 – Chairman of the Tajik SSR’s Council of Ministers, at the same time, Minister of Foreign Affairs of the Tajik SSR;

On April 12, 1961, he was released from all positions, also excluded from the CPSU. Then, he was rehabilitated.

1961-1965 – chief of Construction administration №12 in Regar city. Enrolled into correspondence postgraduate course;

1965-1989 – deputy manager of PMK-5 trust in Dushanbe city;

1992-2000 – merit pensioner of the Republic of Tajikistan. Member of the council of elders at the President of the Republic of Tajikistan. Deputy of the Supreme Council of the USSR and Tajikistan (1950- 1961). Honored security officer of the USSR (1945). Awarded with 4 Lenin orders, Honored letter of recommendation of the Tajik SSR’s Supreme Council and Friendship order (post mortem).

He died on June 30, 2000.

 

 

QAHHOROV Abdulahad - Chairperson of the Tajik SSR’s Council of Ministers, at the same time, Minister of Foreign Affairs of Tajik SSR (19.06.1961-20.07.1973)

Abdulahad Qahhorov was born on April 17, 1913 in Kanibadam in artisan’s family. In 1954, he graduated from Leninabad state teacher’s training institute named after S. M. Kirov, in 1956 – yearly course for re-training managing Soviet party employees at the CC CPSU. CPSU member as of 1939.

Labour activity:

1930 – inspector of Kokand area department of Labour, chairperson of Kanibadam group committee of builders’ trade union, chairman of canning factory’s trade union;

1935 – beginning of 1942 – Secretary of Panjakent district komsomol committee, manager of «Tajiktrans» district branch, Deputy Chairman of Panjakent district executive committee, head of agitation and propaganda department of Panjakent district party committee;

1942 – service in the Soviet Army – commissioner of infantry battalion;

End of 1942 - 1943 – deputy head of agitation and propaganda department of Leninabad regional party committee;

1943-1947 – Deputy Chairman of Kolkhozchiyon (presently Ayni) and Nov (presently Spitamen) districts party committees;

1947-1954 - secretary, second secretary of Leninabad regional party committee;

1954-1955 – Chairman of Leninabad regional executive committee;

1955-1956 – listener of courses at the CC CPSU;

1956-1961 – Deputy Chairman of Council of Ministers and at the same time, in 1957-1961 chairman of the Tajik SSR State Plan;

1961-1973 – Chairman of the Tajik SSR’s Council of Ministers, at the same time, Minister of Foreign Affairs of the Tajik SSR;

From 1973 – merit pensioner of Union;

1974-1984 – head of Archive administration at the Council of Ministers of the Tajik SSR.

Was elected as a candidate to the membership of CC CPSU (1961- 1976), member of bureau of CC Communist Party of Tajikistan (1961- 1973). Deputy of the USSR Supreme Council (5-8 convocations) and Deputy of the Tajik SSR’s Supreme Council (2-9 convocations).

Author of a series of articles and books about political, public and literary subjects.

Honored cultural worker of the Tajik SSR (1983). Awarded with 3 Lenin orders, October Revolution order, 3 orders of Labour Red Banner, Patriotic War orders (1 and 2 degrees), medals and Honored letters of recommendation by Tajik SSR’s Presidium of Supreme Council.

Died on February 12, 1984 in Dushanbe.

 

 

NABIEV Rahmon - Chairman of the Tajik SSR’s Council of Ministers, at the same time, Minister of Foreign Affairs of Tajik SSR (20.07.1973-09.12.1981)

Rahmon Nabiev was born on October 5, 1930 in Shaikhburhon village of Khujand district of Sughd region in farmer’s family.

He graduated from Leninabad agricultural vocational school (1949), Tashkent institute of engineering for agriculture irrigation and mechanization (1954).

Labour activity:

1946-1949 – accounting clerk of Zhdanov collective farm in Leninabad region;

1954-1955 – chief engineer of Isfisor districts MTS;

1956-1960 – chief engineer, director of Technical repair station of Khujand district;

1960-1961 – senior management head of the Tajik SSR’s Ministry of agriculture, Deputy Chairman of republican association «Tajikselkhoztekhnika»;

1961-1963 – deputy head of department, head of agriculture departmentof CC Communist Party of Tajikistan;

1963-1964 – inspector of Central Asian Bureaus of CC CPSU;

1964-1971 - inspector, head of agriculture department of CC CP of Tajikistan;

1971-1973 – Minister of Agriculture of the Tajik SSR;

July 1973 - April 1982 – Chairman of the Tajik SSR’s Council of Ministers, at the same time, from July 20 1973 to December 9, 1981 – Minister of Foreign Affairs of the Tajik SSR;

April 1982 – December 1985 – Deputy Chairman of Tajikistan CC of Communist Party;

1986-1991 – chairman of the presidium of Tajik Republican nature protection society.

Member of the CPSU Central Audit Commission (1981-1986), deputy of the USSR Supreme Council (10-11 convocations), deputy of the Tajik SSR Supreme Council (6-10 convocations)

In 1990, he was elected a deputy of the Tajik SSR Supreme Council (12th convocation).

On September 23, 1991 – in extraordinary session of the Tajik SSR Supreme Council he was elected the Chairman of the Supreme Council of the Republic of Tajikistan.

On November 24, 1991 – in nationwide elections he was elected the President of the Republic of Tajikistan.

April 1992 –Commander-in-Chief. He was given the military rank of colonel-general.

On September 7, 1992 – under pressure of armed opposition forces he signed a statement on resigning in Dushanbe airport and on the same day left for Khujand city.

In 16th session of Supreme Council of the Republic of Tajikistan, deputies accepted his resignation.

He was awarded with Lenin and October Revolution orders, 3 orders of Labour Red Banner and medals.

He died on April 11, 1993 in Khujand.

One of the avenues in Dushanbe is named after him.

 

 

YUSUFBEKOV Rustambek - Deputy Chairman of the Tajik SSR’s Council of Ministers, at the same time, Minister of foreign affairs of the Tajik SSR (9.12.1981-05.1984)

Rustambek Yusufbekov was born on December 31, 1923 in Ryn village of Ishkoshim district of Badakhshan Mountainous Autonomous Region in peasant’s family.

He graduated from Dushanbe Teacher’s Training Institute (1950), postgraduate course of the Academy of social sciences at the CC CPSU (1954). CPSU member as of 1945. Economist, professor (1969), Doctor of economic sciences (1971), corresponding member of the Tajik SSR’s Academy of sciences (1966), Honored scientific worker of the Tajik SSR (1983).

Labour activity:

1940-1945 – teacher of incomplete secondary school of Ryn village in Ishkoshim district;

1945-1947 - propagandist, deputy head, chief of propaganda and agitation department of Ishkoshim district party committee;

1947-1949 – study in the Republican Party School at the CC CP of Tajikistan;

1949-1951 – teacher of Republican Party School at the CC CO of Tajikistan;

1951-1954 – postgraduate student of the Academy of social sciences at the CC CPSU;

1954-1956 – teacher of political economy in the Republican Party School at the CC CP of Tajikistan;

1956-1959 – head of political economy chair in Tajik State University;

1959-1962 – deputy head, head of propaganda and agitation of CC Communist Party of Tajikistan;

1963-1974 – Minister of Public Education of the Tajik SSR;

1974-1984 – Deputy Chairman of the Tajik SSR’s Council of Ministers, at the same time in 09.12.1981-05.1984 – Minister of Foreign Affairs of the Tajik SSR;

1984-1990 – professor of political economy chair in Tajik State University.

He is the author of more than 200 scientific and popular books and articles.

In 13-19 Congress of Tajikistan Communist Party, he was elected a member of the CC Communist Party of Tajikistan. Deputy of the Tajik SSR’s Supreme Council (6-10 convocations).

Awarded with two orders of Labour Red Banner, 2 orders of the Honor Pin, medals and Honored letters of recommendation by the Supreme Council of the Tajik SSR.

He died on March 5, 2007.

 

 

USMONOV Usmon Ghanievich - Deputy Chairman of the Tajik SSR’s Council of Ministers, at the same time, Minister of Foreign Affairs of the Tajik SSR (30.05.1984 - 11.1989)

Usmon Ghanievich Usmonov was born on June 6, 1940 in Khujand city in servant’s family. In 1962, he graduated from Tajik polytechnic institute and in 1983 the Academy of social sciences at the CC CPSU. He was a member of the CPSU as of 1965.

Labour activity:

1962-1964 - engineer, chief design engineer of «Tajikgiprostoy» Institute branch (in Leninabad);

1964-1970 – Deputy Chairman of Leninabad city komsomol committee;

1970-1971 – Second Secretary of Ayni district party committee;

December 1971 – August 1976 – Deputy Chairman of Tajikistan CC CPSU;

1976-1980 – Deputy Chairman of Frunze district party committee of Dushanbe city;

1980-1984 – Permanent representative of the Tajik SSR’s Council of Ministers at the USSR Council of Ministers;

May 1984 - November 1989 – Deputy Chairman of TSSR Council of Ministers, at the same time, Minister of Foreign Affairs of the Tajik SSR;

1989-1990 – Deputy Chairman of the Tajik SSR Presidium of the Supreme Council;

From 1994 – Supreme Council representative of the Republic of Tajikistan, from 1995 – representative of Majlisi Oli of the Republic of Tajikistan in CIS Inter-parliamentary Assembly – Deputy Secretary- General of CIS Inter-parliamentary Assembly.

In 18-20 Congresses of Tajikistan Communist Party he was elected a member of Tajikistan CC CP. Deputy of the Tajik SSR Supreme Council (8-11th convocations), people’s deputy of Majlisi Oli of RT (1995-2000).

Awarded with the orders of Labour Red Banner, International Friendship, Honor Pin and medals.

He died on March 7, 2002.

Soviet statesmen Usmon Ghanievich Usmonov and Talbak Nazarovich Nazarov.

 

 

QAYUMOV Lakim - Minister of Foreign Affairs of the Tajik SSR (7.11.1989-31.08.1991), Minister of Foreign Affairs of the Republic of Tajikistan (31.08.1991-10.01.1992), Minister of foreign relations of the Republic of Tajikistan (10.01.1992 - 11.05.1992).

Lakim Qayumov was born in 1933 in Rumon village of Khujand district of Sughd region. He graduated from Leninabad Teacher’s Training Institute (1955), Higher Party School at the CC CPSU (1966) and Higher Diplomatic School of MFA USSR (1970).

Labour activity:

1952-1961 – school teacher, head of city komsomol committee department, instructor, leader of lecturers’ group, deputy head of department, secretary, Deputy Chairman of Leninabad regional komsomol committee;

1961-1970 – instructor of Leninabad regional party committee, listener of Higher Party School at the CC CPSU, worked in the Central Committee of the Communist Party of Tajikistan, listener of Higher Diplomatic School of MFA USSR;

1970-1984 – in diplomatic work;

1984-1989 – chief of foreign liaison department of CC CP Tajikistan;

1989-10.01.1992 – Minister of Foreign Affairs of the Republic of Tajikistan;

10.01-11.05.1992 – Minister of foreign relations of the Republic of Tajikistan;

17.07.1992 – December 1994 – Permanent representative of RT in UN (New York).

Deputy of the Tajik SSR’s Supreme Council in 11th convocation. Awarded with medals and Honored letter of recommendation from Tajikistan Supreme Council.

Diplomatic rank – Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary (27.08.1992). He died in 1998.

 

 

KHOLIQNAZAROV Khudoyberdi - Minister of Foreign Relation of the Republic of Tajikistan (11.05.1992-20.07.1992), Minister of Foreign Affairs of the Republic of Tajikistan (20.07.1992-11.1992)

Khudoyberdi Kholiqnazarov was born on June 14, 1951 in Khorog city of GBAO. In 1975, he graduated from Persian department of Oriental languages’ faculty of the Tajik State University. Candidate of historical sciences (1988).

Labour activity:

1974-1976 – interpreter in Afghanistan;

1976-1978 – head of laboratory of the TSU Oriental languages’ faculty;

1978-1980 – interpreter in Iran;

1980-1981 – teacher in Tajik Institute of Physical Training;

1981-1987 – employee of Oriental Institute of the Tajik SSR’s AS;

1987-1988 – interpreter in Afghanistan;

1989-1991 – senior teacher of philosophy and history chair of Russian language and literature Institute;

1991-1992 – chairman of «Nosiri Khusrav» society;

11.05.1992-20.07.1992 – Minister of Foreign Relations of the Republic of Tajikistan;

20.07.1992-11.992 – Minister of Foreign Affairs of RT;

1993-1998 – Deputy Chairman of Tajikistan Coordination center of democratic forces in the CIS countries;

12.02.1998-01.2000 – Minister of Labour and Population Employment of RT (appointed based on 30% quota of UTO).

2000-2007 – advisor of RT Embassy in PRC.

Married, has 4 children.

 

 

OLIMOV Rashid Qutbuddinovich - Minister of Foreign Affairs of the Republic of Tajikistan (2.12.1992 - 27.12.1994)

Rashid Qutbuddinovich Olimov was born on June 23, 1953 in Dushanbe. In 1975, he graduated from Tajik State University and in 1990 the Academy of social sciences at the CC CPSU.

Candidate of sociological sciences.

Labour activity:

1975-1976 – Deputy Chairman of the TSU trade union committee;

1976-1979 – leader of lecturers’ group of propaganda and agitation department of Tajikistan CC CPSU;

1979-1981 – instructor of propaganda and agitation department of Frunze district party committee of Dushanbe city;

1981-1982 – instructor of propaganda and agitation department of Dushanbe city party committee;

1982-1986 – leader of lecturers’ group, deputy head of propaganda and agitation department of CC LYCL (1984-1985 during preparation and implementation of 12th World Youth and Students Festival in Moscow, he was the director of International press center of this forum);

1986-1988 – Deputy Chairman of CC LYCL Tajikistan;

1986-1989 – member of the Tajik SSR's Presidium of Supreme Council;

1988-1989 – Deputy Chairman of Frunze district party committee of Dushanbe city;

1989-1990 – Second Secretary of Dushanbe city party committee;

1990-1991 – Chairman of Youth Affairs Committee of the Tajik SSR’s Supreme Council;

1991-1992 – State advisor to the President of the Republic of Tajikistan;

2.12.1992-28.12.1994 – Minister of Foreign Affairs of the Republic of Tajikistan;

28.12.1994-12.2005 – Permanent representative of the Republic of Tajikistan in UN;

From December 2005 - Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of RT to PRC.

Has the diplomatic rank of Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary.

Married, has two children.

 

 

NAZAROV Talbak - Minister of Foreign Affairs of the Republic of Tajikistan (28.12.1994- 30.11.2006)

Talbak Nazarovich Nazarov was born on March 15, 1938 in Danghara district of Tajikistan. In 1956, he graduated from Stalinabad finance and credit vocational school, in 1960 – Leningrad institute of finance and economy, in 1965 – postgraduate courses of this institute, in 1974, there, he defended his PhD on the subject of «Problems of financial methods for stimulating technical progress in industry». Professor (1976), academician of the Academy of Sciences of the Republic of Tajikistan (1991), academician of International High School Academy (1991), Honored Science Worker of the Tajik SSR (1988), laureate of State award named after Abuali ibn Sino (2003).

Labour activity:

1962-1969 – senior teacher, head of chair of Tajik National University (TNU);

1969-1971 – dean of evening department, vice-chancellor of evening department, head of TNU chair;

1971-1973 – senior scientific employee of TNU;

1973-1980 – head of chair, dean of TNU economic faculty;

1980-1982 – chairman of Council for studying productive forces of the Academy of Sciences of the Tajik SSR;

1982-1988 – rector of Tajik National University and with second employment as Chairman of the Tajik SSR’s Supreme Council (1986-1988),

1988-1990 – Minister of Public Education of the Tajik SSR;

1990-1991 – First Deputy Chairman of Council of Ministers – Chairman of the Tajik SSR’s State Plan;

1991-1994 – Vice-president of the Academy of Sciences of the Republic of Tajikistan;

1994 – Head of the executive office of the President of the Republic of Tajikistan;

1994-2006 – Minister of Foreign Affairs of the Republic of Tajikistan;

From 2007 – director of Public Charity Fund of Tajikistan.

Social, political, and scientific activity:

Deputy of the Tajik SSR Supreme Council (2 convocations); People’s deputy of the USSR; Chairman of University rectors’ Council of the Tajik SSR; member of State committee on public education of the USSR (1982 - 1988). He is successfully representing science and policies of the Republic of Tajikistan in numerous international and regional forums, conferences and symposiums. He actively participated in the process of settling armed civil confrontation in Tajikistan; from January 1996 to June 1997, he was the leader of the Representative delegation of the Republic of Tajikistan in Inter-Tajik peace negotiations. Author of more than 150 scientific works, including over 10 monographs.

Awarded with the orders of «Sitorai Prezidenti Tojikiston» («Star of Tajikistan President») (1998), «Dusti» («Friendship») (1999), «Honor Pin» (1976), Honored letters of recommendation, 6 medals, and foreign awards.

 

Hamrokhon ZARIFI - Minister of Foreign Affairs of the Republic of Tajikistan (01.12.2006-29.11.2013)

Was born on December 25, 1949 in Vose’ district of Khatlon region of the Republic of Tajikistan, Tajik by nationality has higher education. In 1971, he graduated from Kulob State Pedagogic Institute with specialty of «mathematics-physics».

Labour activity:

1966 - 1971 – student of Kulob State Pedagogic Institute;

1971 - 1972 – teacher of physics sub-department of Kulob State Pedagogic Institute;

1972 - 1973 – service in armed forces;

1973 - 1974 – trainee-researcher of physic-technical scientific and research institute named after S. Umarov, Dushanbe;

1974 - 1993 – services in security bodies of the Republic of Tajikistan;

1993 - 1995 – deputy head of administration, chief administration of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Tajikistan, Dushanbe;

1995 - 1996 – Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Tajikistan, Dushanbe;

1996 - 2002 – Permanent representative of the Republic of Tajikistan to the Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE);

1997 - 2002 – Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Tajikistan to Austria;

1998 - 2002 – Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Tajikistan to Swiss Confederation with residence in Vienna;

1999 - 2002 – Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Tajikistan to Hungary with residence in Vienna;

2002 - 2006 – Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Tajikistan to the United States of America, Washington city;

2006 - 2013 – Minister of Foreign Affairs of the Republic of Tajikistan.

Has the diplomatic rank of Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary.

Has a good command of English.

Married, has two children.

 

 

Aslov Sirodjidin Muhridinovich - Minister of Foreign Affairs of the Republic of Tajikistan(from 29.11.2013)

Date of Birth – 17 February 1964;

Place of Birth – Republic of Tajikistan;

1986 – Graduated from Odessa Hydro-Meteorological Institute, Agro-meteorologist, Ukraine;

2002 – Graduated from Tashkent State University of Economics, International Economic Relations, Uzbekistan;

1986-1992 – Engineer, Engineering Manager – Agrometeorologist, Hydro-Meteorology Center, Main Directorate of Hydro-Meteorology, Ministry of Environmental Protection, Republic of Tajikistan, Dushanbe;

1992-1995 – Deputy Head, Head of Department, Ministry of Environmental Protection, Republic of Tajikistan, Dushanbe;

1995-1996 – Deputy Head, Main Directorate of Hydro-Meteorology, Ministry of Environmental Protection, Republic of Tajikistan, Dushanbe;

1996-1997 – Executive Committee, Interstate Council on the Aral Sea Basin, Authorized Representative of the Republic of Tajikistan, Tashkent;

1997-2002 – Executive Committee, International Fund for Saving the Aral Sea, Authorized Representative of the Republic of Tajikistan, Tashkent;

2002-2005 – Chairman, Executive Committee for Saving the Aral Sea, Dushanbe;

2004-2005 – First Deputy Minister of Foreign Affairs, Republic of Tajikistan, Dushanbe;

2004-2005 – Tajikistan National Coordinator on Shanghai Cooperation Organization (SCO) Affairs, Dushanbe;

2005-2013 – Ambassador/Permanent Representative of the Republic of Tajikistan to the United Nations, United States of America, New York;

2011-2013 – Non-Resident Ambassador of the Republic of Tajikistan to Cuba, United States of America, New York;

From 29.11.2013 – Minister of Foreign Affairs of the Republic of Tajikistan, Dushanbe;

 

Aslov Sirodjidin fluently speaks English, Persian and Russian languages;

He is married, has 4 children.